Rynek paliw na świecie

Neste i Repsol z dobrymi wynikami finansowymi

e-petrol.pl
2022-07-29 / 09:24
Neste i Repsol z dobrymi wynikami finansowymi

Fińska firma energetyczna Neste opublikowała w czwartek wyższe niż oczekiwano wyniki za drugi kwartał, ponieważ niestabilne rynki energii zwiększyły zyski z rafinacji. Hiszpańska grupa energetyczna Repsol poinformowała w czwartek o podwojeniu zysku netto za pierwsze półrocze.

W oświadczeniu dyrektor generalny Neste Matti Lehmus powiedział, że wojna na Ukrainie miała znaczący wpływ na międzynarodowe rynki energetyczne, prowadząc do niestabilnych i znacznie wyższych cen produktów naftowych i gazu ziemnego w Europie. Zysk operacyjny spółki w okresie od kwietnia do czerwca wzrósł o 66 proc. do 769 mln euro (785,61 mln USD), wobec prognozy na poziomie 700,8 mln euro.

Hiszpańska grupa energetyczna Repsol odnotowała podwojenie zysku netto za pierwsze półrocze, co podobnie jak w przypadku pozostałych koncernów naftowych, spowodowane było wysokimi cenami ropy i gazu. Repsol osiągnął dochód netto w wysokości 2,54 miliarda euro (2,59 miliarda USD) w okresie od stycznia do czerwca, w porównaniu z 1,24 miliarda euro w tym samym okresie rok wcześniej. Rosnące zyski skłoniły Repsol do zwiększenia planu wykupu akcji.

Nieco inaczej niż rywale, Repsol na znak zmieniającego się podejścia do sposobu, w jaki świat zarządza swoimi źródłami energii, ustanowił rezerwę na utratę wartości w wysokości 1,84 mld euro swojej działalności rafineryjnej, powołując się na „zmienny kontekst międzynarodowy i zwiększoną presję regulacyjną na paliwa kopalne w Unii Europejskiej”


Słowa kluczowe: Neste, Repsol, wyniki finansowe
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy