Rynek paliw na świecie

CPC wznowiło eksploatację ropociągu Tengiz-Noworosyjsk

e-petrol.pl
2022-08-01 / 09:25
CPC wznowiło eksploatację ropociągu Tengiz-Noworosyjsk

Dwie przepompownie ropy naftowej na ropociągu Tengiz-Noworosyjsk, należące do konsorcjum Caspian Pipeline Consortium (CPC), wznowiły normalną pracę po przerwie w dostawie prądu spowodowanej złą pogodą w Kazachstanie.

Od 27 lipca stacje Kurmangazy i Isatai zostały odłączone od zasilania z powodu niekorzystnych warunków pogodowych (deszcz, burza, huraganowy wiatr) oraz upadek kilku napowietrznych wież przesyłowych. Jednocześnie incydent nie wpłynął na harmonogram wysyłek ropy, ponieważ główne wyposażenie stacji zasilane było ze źródeł rezerwowych.

Rurociągi naftowe CPC to największy system transportu ropy naftowej z regionu Morza Kaspijskiego na rynki światowe. Główny rurociąg o długości 1,5 tys. km łączy pola zachodniego Kazachstanu z rosyjskim wybrzeżem Morza Czarnego, gdzie przez terminal morski ropa trafia na tankowce. Przepustowość rurociągu wynosi 67 mln ton, do 2023 r. planowane jest zwiększenie jej do ok. 80 mln. Poprzez system CPC Kazachstan eksportuje ok. 80 proc. swojej ropy.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy