Rynek paliw na świecie

Kwartalne zyski Big Oil osiągnęły rekordowe 50 miliardów USD

e-petrol.pl
2022-08-01 / 09:32
Kwartalne zyski Big Oil osiągnęły rekordowe 50 miliardów USD

Exxon Mobil, Chevron, Shell i TotalEnergies wypracowały łączny zysk w wysokości 51 miliardów USD, z czego najwięcej zarobił amerykański Exxon Mobil - 18 mld USD. Koncerny intensyfikują programy odkupu pomimo krytyki, że nie zwiększają produkcji ropy i gazu, kiedy rynek tak bardzo potrzebuje surowców.

Exxon, Chevron, Shell i Total zwróciły akcjonariuszom łącznie 23 miliardy USD w drugim kwartale w postaci dywidend i odkupu akcji, wynika z obliczeń agencji Reuters.

Firmy traktują bardziej priorytetowo zwrot gotówki inwestorom niż inwestowanie w nowe wydobycie ropy naftowej i gazu oraz pilnują dyscypliny kapitałowej i długoterminowego przejścia na energię niskoemisyjną.

Chevron zwiększył swoje roczne plany wykupu do poziomu od 10 do 15 mld USD, z poziomu 5-10 mld USD. Dyrektor finansowy Pierre Breber powiedział, że firma planuje utrzymać wysoki poziom wykupów „przez kilka lat”, nawet jeśli cykl inwestycyjny się zmieni. Dodał, że firma będzie nadal spłacać zadłużenie a także zwiększyć produkcję i inwestycje.

Exxon zamierza odkupić akcje o wartości 30 mld USD do 2022 i 2023 roku, a Shell powiedział, że odkupi akcje o wartości 6 mld USD.

Firmy obawiają się również presji inwestorów po latach, kiedy sektor ropy i gazu rutynowo radził sobie gorzej w porównaniu z indeksami szerokiego rynku.
Tempo ożywienia gospodarczego po pandemii postawiło branżę energetyczną w złym stanie, a braki w dostawach pogłębiły zakłócenia spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. Wywołało to tarcia z rządami, które znajdują się pod presją wyborców, zmagającymi się z wysokimi rachunkami za energię i paliwo.

Na początku tego miesiąca Wielka Brytania uchwaliła 25 proc. podatek od nieoczekiwanych zysków od producentów ropy i gazu. Dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Pouyanne, powiedział, że podatek będzie kosztował jego firmę 500 milionów USD. O podobnym pomyśle dyskutowano w USA, ale nie podjęto w tej kwestii żadnych ustaleń. We Francji TotalEnergies obniżył ceny paliw na swoich stacjach paliw, mimo że minister finansów Bruno Le Maire wykluczył opodatkowanie firm energetycznych.
Polecamy
Rynek LPG
Spotkanie Branży LPG już dziś we Wrocławiu

Spotkanie Branży LPG już dziś we Wrocławiu »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-10-05 7,22 6,39 7,29 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Spotkanie Branży LPG już dziś we Wrocławiu

Spotkanie Branży LPG już dziś we Wrocławiu

Wezwanie do nałożenia podatków na firmy energetyczne

Wezwanie do nałożenia podatków na firmy energetyczne