Rynek paliw na świecie

Kwartalne zyski Big Oil osiągnęły rekordowe 50 miliardów USD

e-petrol.pl
2022-08-01 / 09:32
Kwartalne zyski Big Oil osiągnęły rekordowe 50 miliardów USD

Exxon Mobil, Chevron, Shell i TotalEnergies wypracowały łączny zysk w wysokości 51 miliardów USD, z czego najwięcej zarobił amerykański Exxon Mobil - 18 mld USD. Koncerny intensyfikują programy odkupu pomimo krytyki, że nie zwiększają produkcji ropy i gazu, kiedy rynek tak bardzo potrzebuje surowców.

Exxon, Chevron, Shell i Total zwróciły akcjonariuszom łącznie 23 miliardy USD w drugim kwartale w postaci dywidend i odkupu akcji, wynika z obliczeń agencji Reuters.

Firmy traktują bardziej priorytetowo zwrot gotówki inwestorom niż inwestowanie w nowe wydobycie ropy naftowej i gazu oraz pilnują dyscypliny kapitałowej i długoterminowego przejścia na energię niskoemisyjną.

Chevron zwiększył swoje roczne plany wykupu do poziomu od 10 do 15 mld USD, z poziomu 5-10 mld USD. Dyrektor finansowy Pierre Breber powiedział, że firma planuje utrzymać wysoki poziom wykupów „przez kilka lat”, nawet jeśli cykl inwestycyjny się zmieni. Dodał, że firma będzie nadal spłacać zadłużenie a także zwiększyć produkcję i inwestycje.

Exxon zamierza odkupić akcje o wartości 30 mld USD do 2022 i 2023 roku, a Shell powiedział, że odkupi akcje o wartości 6 mld USD.

Firmy obawiają się również presji inwestorów po latach, kiedy sektor ropy i gazu rutynowo radził sobie gorzej w porównaniu z indeksami szerokiego rynku.
Tempo ożywienia gospodarczego po pandemii postawiło branżę energetyczną w złym stanie, a braki w dostawach pogłębiły zakłócenia spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. Wywołało to tarcia z rządami, które znajdują się pod presją wyborców, zmagającymi się z wysokimi rachunkami za energię i paliwo.

Na początku tego miesiąca Wielka Brytania uchwaliła 25 proc. podatek od nieoczekiwanych zysków od producentów ropy i gazu. Dyrektor generalny TotalEnergies, Patrick Pouyanne, powiedział, że podatek będzie kosztował jego firmę 500 milionów USD. O podobnym pomyśle dyskutowano w USA, ale nie podjęto w tej kwestii żadnych ustaleń. We Francji TotalEnergies obniżył ceny paliw na swoich stacjach paliw, mimo że minister finansów Bruno Le Maire wykluczył opodatkowanie firm energetycznych.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy