Rynek paliw na świecie

Klauzule o braku dostaw rosyjskiej ropy naftowej

e-petrol.pl
2022-08-04 / 09:42
Klauzule o braku dostaw rosyjskiej ropy naftowej

UE zaleca importerom zawarcie w umowie kupna-sprzedaży ropy klauzuli o braku dostaw rosyjskiego surowca – napisano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Zgodnie z opublikowanymi przepisami, rosyjska ropa transportowana razem z ropą innego pochodzenia w postaci mieszaniny podlega zakazowi: ponieważ ropa jest materiałem zamiennym, którego nie można fizycznie rozdzielić w zależności od jego pochodzenia, pochodząca z Rosji ropa, która jest przywożona, przekazywana lub kupowana w UE wraz z ropą innego pochodzenia, podlega sankcjom, chyba że możliwe jest jednoznaczne wykazanie wobec organów krajowych państwa członkowskiego, jaka jest dokładna wielkość udziału produktu niepochodzącego z Rosji. W takim przypadku do Unii można będzie wprowadzić tę dokładną ilość ropy niepochodzącej z Rosji.

Importerzy ropy naftowej i produktów naftowych są odpowiedzialni za przestrzeganie sankcji, dlatego UE zaleca podjęcie środków w celu zapewnienia, że w mieszaninie będzie można określić dokładną proporcję produktu innego niż rosyjski. Potwierdzenie pochodzenia ropy można uzyskać różnymi sposobami, takimi jak dowód pochodzenia ropy załadowanej na tankowiec lub analiza chemiczna. UE zaleca importerom także zawarcie potwierdzenia pochodzenia ropy w kontraktach z eksporterami, wówczas to eksporter będzie odpowiedzialny za ewentualne błędne oświadczenia.

W przypadku ustalenia, że transport zawiera rosyjską ropę, ale nie jest możliwe określenie dokładnej proporcji surowca innego pochodzenia, cała dostawa nie zostanie dopuszczona do rozładunku w UE.

Zaleca się, aby organy celne państw członkowskich Unii Europejskiej żądały dokumentów lub innych odpowiednich dowodów, że transporty ropy nie zawierają ropy pochodzenia rosyjskiego.

Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy