Rynek paliw na świecie

Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy w Azji do rekordowego poziomu

e-petrol.pl
2022-08-04 / 13:30
Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy w Azji do rekordowego poziomu

Arabia Saudyjska podniosła ceny ropy naftowej na wrzesień dla kupujących w Azji do rekordowych poziomów, co jest sygnałem, że największy eksporter świata widzi, że na rynku w tej części świata może brakować surowca.

Pomimo oznak, że spowolnienie gospodarcze może uderzać w światowy popyt na ropę, państwowy producent Saudi Aramco podniósł ceny dostaw ropy gatunku Arab Light od przyszłego miesiąca do rafinerii azjatyckich do 9,80 USD za baryłkę powyżej poziomu referencyjnego, to jak wylicza agencja Bloomberg, skok o 50 centów od sierpnia i jednocześnie cena najwyższa w historii. Handlowcy i rafinerie spodziewali się podwyżki, nawet większej - rzędu 1,50 USD.

Cena Arab Light dla Europy północno-zachodniej  została ustalona na plus 4,70 USD za baryłkę w stosunku do ICE Brent na wrzesień, a dla Stanów Zjednoczonych na 6,15 USD za baryłkę.

Arabia Saudyjska sprzedaje większość swojej ropy do Azji. Największymi odbiorcami są Chiny, Indie, Korea Południowa i Japonia.

Miesięczne decyzje odnośnie polityki cenowej Saudi Aramco są postrzegane jako punkt zwrotny na rynku ropy i często towarzyszą im podobne ruchy ze strony innych głównych producentów z Zatoki Perskiej.
Słowa kluczowe: Arabia Saudyjska
Polecamy
Z kraju
Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-03 7,92 7,19 7,45 3,31
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.