Rynek paliw na świecie

Plany zagospodarowania dużego brytyjskiego pola naftowego na Morzu Północnym

e-petrol.pl
2022-08-05 / 09:33
Plany zagospodarowania dużego brytyjskiego pola naftowego na Morzu Północnym

Norweski Equinor przedstawił w czwartek brytyjskim organom regulacyjnym plany zagospodarowania dużego pola naftowego na Morzu Północnym, które ma rozpocząć produkcję pod koniec 2026 roku.

Deklaracja środowiskowa dla złoża Rosebank jest kluczowym krokiem w kierunku zatwierdzenia jego zagospodarowania. Equinor, który jest operatorem tego złoża, powiedział, że będzie ono rozwijane w dwóch fazach, w których odwierty zostaną połączone z pływającym statkiem produkcyjnym, magazynującym i wyładunkowym (FPSO), na którym będą przetwarzane ropa i gaz.

Gaz ze złoża będzie eksportowany z FPSO nowym rurociągiem do istniejących systemów rurociągów na zachód od Szetlandów (WOSPS), ropa zaś będzie transportowana tankowcami. Z informacji Equinora, pierwsza produkcja z pola spodziewana jest w czwartym kwartale 2026 r.

Oczekuje się, że produkcja ropy wyniesie około 70 tys. baryłek dziennie w latach 2027-2029. Przewiduje się, że produkcja gazu osiągnie szczyt na poziomie 1,72 miliona metrów sześciennych dziennie między 2029 a 2031 rokiem, po czym będzie spadać.

Rzecznik Equinora przekazał, że firma zamierza podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną na tym polu w pierwszym kwartale 2023 roku.

Equinor i Suncor Energy mają po 40 proc. udziałów w projekcie Rosebank, a Ithaca Energy pozostałe 20 proc.

Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy