Rynek paliw na świecie

Firmy naftowe lokują pieniądze w nowych obszarach

e-petrol.pl
2022-08-09 / 09:52
Firmy naftowe lokują pieniądze w nowych obszarach

Firma doradcza Bain & Company przeprowadziła badanie, z którego wynika, że połowa największych na świecie spółek z sektora ropy i gazu spodziewa się spadku przychodów, dlatego decydują się na inwestowanie w nowe sektory, które mają szanse zrekompensować utracone zyski z ropy.

Menedżerowie z sektora energetyczno-wydobywczego deklarują, że w ciągu najbliższych 10 lat, z powodu postępującej dekarbonizacji, zwiększą inwestycje w rozwój nowych obszarów działalności, w tym w odnawialne źródła energii (OZE), które pomogą im do 2030 roku zrekompensować utratę przychodów lub całkowicie zastąpić obecną działalność.

Jak wynika z badania, obecnie firmy przeznaczają na to średnio około 23 proc. wydatków kapitałowych, co stanowi wzrost w porównaniu do poziomu 16 proc. deklarowanego w sondażu z 2020 roku. Zdaniem ekspertów Bain & Company, jeśli obecny trend się utrzyma, większość spółek z sektora energetyczno-wydobywczego może osiągnąć neutralność emisyjną znacznie wcześniej niż w 2050.

Jak podkreślają eksperci Bain & Company, koncerny energetyczne już od kilku lat starają się obniżyć swój ślad węglowy i pozbywają się wysokoemisyjnych aktywów. Dzięki temu pozyskują rocznie z transakcji sprzedaży ponad 100 mld USD, co pozwala im inwestować w nowe, bardziej perspektywiczne obszary działalności, jak choćby OZE, elektromobilność, technologie związane z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla czy też produkcję zielonego wodoru i biopaliw.

Badanie Bain & Company przeprowadzono wśród ponad 1 000 managerów pracujących dla największych na świecie 125 spółek z sektora energetyczno-wydobywczego z 45 krajów. Łączna wartość rynkowa tych firm przekracza 6 bln USD.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy