Rynek paliw na świecie

Przerób ropy naftowej w Chinach może zwolnić

e-petrol.pl
2022-08-09 / 09:54
Przerób ropy naftowej w Chinach może zwolnić

Chińskie władze planują rozpocząć kontrole podatkowe w prywatnych rafineriach, tak zwanych czajnikach, poinformowały w poniedziałek źródła z branży rafineryjnej, co może jeszcze bardziej spowolnić tempo przerobu ropy naftowej u największego światowego importera ropy naftowej.

Niezależne rafinerie w Chinach, zlokalizowane głównie we wschodniej prowincji Shandong, odpowiadają za około jedną piątą całego chińskiego importu ropy. Według źródeł agencji Reutera, nowe kontrole podatkowe, które według źródeł agencji mają się pojawić pod koniec tego miesiąca, mogą jeszcze bardziej wywrzeć presję na obniżenie produkcji paliw w Chinach, gdzie popyt osłabł na początku lata z powodu nagłych ograniczeń związanych z COVID.

Chiny po raz pierwszy rozpoczęły dochodzenia w swoich niezależnych rafineriach na początku 2021 r., aby sprawdzić, czy doszło do uchylania się od podatków paliwowych, nieprawidłowości w handlu kwotami lub odsprzedaży ropy z rafinerii państwowych do tzw. czajników (teapots).

Agencja uważa, że śledztwa mogą trwać miesiącami i osłabić działalność niezależnych rafinerii.

Dyrektor handlowy niezależnej rafinerii z siedzibą w Shandong powiedział agencji Reutera, że kierowana przez niego firma została poinformowana w zeszłym tygodniu o zbliżającej się kontroli podatkowej i się do niej przygotowuje.

Całkowity import ropy naftowej do Chin spadł w lipcu 2022 r. o 9,5 proc. w porównaniu z lipcem 2021 r., a dzienne wolumeny spadły do drugiego najniższego poziomu od czterech lat, jak wynika z oficjalnych chińskich danych.

Słowa kluczowe: Chiny, przerób ropy
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy