Rynek paliw na świecie

Kazachstan będzie musiał szukać alternatywnych tras do eksportu ropy

e-petrol.pl
2022-08-10 / 09:38
Kazachstan będzie musiał szukać alternatywnych tras do eksportu ropy

Kazachstan rozważa alternatywne drogi do terminalu Konsorcjum Rurociągów Kaspijskich (CPC) dla eksportu ropy, powiedział na konferencji prasowej minister energetyki Bolat Akchulakov.

Chociaż CPC jest obecnie najbardziej ekonomiczną i wydajną drogą transportu kazachskiej ropy, to dywersyfikacja tras planowana jest nie tylko w związku z przerwami w pracy systemu, ale także w świetle prognozowanego wzrostu wydobycia ropy w Kazachstanie do połowy 2024 roku.

Obecnie planowany poziom produkcji wynosi około 85-87 mln ton rocznej produkcji, ale za dwa lata poziom wydobycia ma wynieść 100 mln, a nawet 103-107 mln. Jeśli zostaną odkryte nowe zasoby, może również nastąpić wzrost.

Jednocześnie Akchulakov przyznał, że CPC jest obecnie najbardziej ekonomiczną i wydajną drogą transportu kazachskiej ropy. Możliwe kierunki alternatywnego transportu obejmują Chiny i Morze Kaspijskie, rozważane są, ale z małym prawdopodobieństwem też możliwości dostaw drogą morską do Iranu.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy