Rynek paliw na świecie

Czy Europa Południowa potajemnie kupuje rosyjską ropę?

e-petrol.pl
2022-08-10 / 09:40
Czy Europa Południowa potajemnie kupuje rosyjską ropę?

Wzrost popytu na rosyjską ropę ze strony kilku krajów europejskich wskazuje na wysokie ryzyko naruszenia reżimu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.

Agencja Bloomberg podała, że państwa z południa Europy i regionu Morza Śródziemnego dokonują ukrytych zakupów rosyjskiej ropy, wzmacniając w ten sposób popyt na węglowodory z Rosji.

Według agencji w tygodniu zakończonym 5 sierpnia wolumen dostaw ropy naftowej z rosyjskich terminali eksportowych na Bałtyku i Morzu Czarnym do włoskich portów osiągnął najwyższy od siedmiu tygodni – wynika z danych śledzenia tankowców.

Ponadto po raz pierwszy od kwietnia Hiszpania kupiła partię ropy Urals, choć według publikacji dostawa została zrealizowana z Kazachstanu. Również po raz pierwszy od lutego Grecja kupiła rosyjską ropę, a Bułgaria i Rumunia zwiększyły zakupy węglowodorów z Federacji Rosyjskiej do 255 tys. baryłek dziennie.

Według wyliczeń agencji łączny wolumen dostaw rosyjskiej ropy do odbiorców europejskich szacowany jest obecnie na około 1,38 mln baryłek dziennie, co jest najwyższą wartością od 5 tygodni, ale niższą od wolumenu dostaw przed atakiem Rosji na Ukrainę, wynoszącym 1,85 mln baryłek .Słowa kluczowe: dostawy ropy z Rosji
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy