Rynek paliw na świecie

ADAC - benzyna o wiele za droga

e-petrol.pl
2022-08-10 / 09:46
ADAC - benzyna o wiele za droga

Niemieccy kierowcy cierpią z powodu wysokich cen paliw na stacji benzynowej - a międzynarodowe koncerny naftowe zarabiają znakomicie. Według niemieckiego stowarzyszenia ADAC od początku roku koncerny ponad czterokrotnie zwiększyły swoje marże na rynku rafineryjnym.

Zapytany przez dziennik „Bild” rzecznik ADAC powiedział, że analizując cenę ropy naftowej i kurs dolara, to wg jego obliczeń benzyna jest obecnie o wiele za droga. Ocenia on, że koncerny międzynarodowe najwyraźniej nie przekazują spadających cen ropy naftowej na stacje benzynowe. Od połowy marca cena ropy (Brent) spadła o około 26 proc. (ze 129 USD za baryłkę do 95,8) – jest więc na poziomie sprzed ataku Rosji na Ukrainę.

Chociaż paliwa są produkowane z ropy, to ich cena spadła znacznie mniej: cena benzyny spadła tylko o 21 procent (2,20 do 1,73 euro). Cena oleju napędowego spadła nawet mniej, bo o 18,5 procent (z 2,33 do 1,90 euro/l).
Słowa kluczowe: ADAC, ceny paliw
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy