Rynek paliw na świecie

MAE szacuje wyższy popyt na ropę, a OPEC niższy

e-petrol.pl
2022-08-12 / 09:33
MAE szacuje wyższy popyt na ropę, a OPEC niższy

Światowe dostawy ropy osiągnęły w lipcu najwyższy poziom po pandemii w wyniku wzrostu produkcji w krajach OPEC+, a także znacznego ożywienia w kilku regionach - wynika z comiesięcznego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Organizacja szacuje, że zapotrzebowanie na surowiec wzrośnie, a OPEC przeciwnie – sądzi, że spadnie.

Według Agencji w lipcu światowe dostawy ropy osiągnęły 100,5 mln baryłek dziennie. To najwyższa wartość od stycznia 2020 r. W raporcie podano, że globalna produkcja wzrosła o 1,4 mln baryłek dziennie do 100,5 mln baryłek dziennie po zakończeniu planowanych napraw na Morzu Północnym, w Kanadzie i Kazachstanie, a Arabia Saudyjska zwiększyła produkcję. Dodatkowo dostawy z Rosji również nieznacznie wzrosły.

MAE spodziewa się, że światowe dostawy ropy wyniosą średnio 100 mln baryłek dziennie w 2022 roku. Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje jednak, że wydobycie ropy w Rosji spadnie o ok. 20 proc. do początku następnego roku, kiedy zacznie działać zakaz jej importu wprowadzony przez Unię Europejską.

OPEC także w czwartek obniżył prognozę wzrostu światowego popytu na ropę na 2022 rok po raz trzeci od kwietnia, powołując się na gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę, wysoką inflację i działania mające na celu powstrzymanie pandemii koronawirusa. Prognoza i ocena rynkowa Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową kontrastuje z opinią Międzynarodowej Agencji Energii, która wcześniej podniosła prognozę wzrostu popytu na 2022 rok.

OPEC w miesięcznym raporcie podał, że spodziewa się wzrostu popytu na ropę w 2022 r. o 3,1 mln baryłek dziennie lub 3,2 proc., co oznacza spadek o 260 tys. baryłek dziennie w porównaniu z poprzednią prognozą.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy