Elektromobilność

Powstaje strategia wodorowa dla Polski

e-petrol.pl
2020-12-17 / 09:54
Powstaje strategia wodorowa dla Polski

Obecnie w Ministerstwie Klimatu trwają prace nad krajową strategią wodorową, która ma zostać opublikowana na początku przyszłego roku. Dokument jest obecnie w fazie uzgodnień międzyresortowych. Strategia jest niezbędna, bo wskaże kierunki i wyznaczy ramy działań, żeby osiągnąć konkretne cele związane ze standardami emisyjności, a docelowo też z neutralnością klimatyczną.

Dokument – jak mówi agencji Newseria Biznes dr hab. inż. Jakub Kupecki, profesor Instytutu Energetyki, kierownik Centrum Technologii Wodorowych - będzie punktem odniesienia dla tych, którzy już realizują pewne działania, aby potwierdzić słuszność tych koncepcji. Mowa tu o strategiach dużych koncernów, ale też mniejszych firm.

W tej chwili Polska jest liczącym się producentem, ale wodoru szarego, produkowanego z paliw kopalnych. Przyszłość rynku to wodór zielony, niskoemisyjny, produkowany z odnawialnych źródeł. Rząd liczy, że rozwój rynku wodoru w Polsce zapewni bodziec do rozwoju gospodarczego, ale też przyczyni się do transformacji energetycznej i ograniczenia krajowej emisji gazów cieplarnianych.

Jak podkreśla dr hab. inż. Jakub Kupecki, powstanie strategii wodorowej dla Polski będzie impulsem dla rozwoju nowych inwestycji, m.in. w energetyce, ale także w sektorze transportu, w chemii i petrochemii.

Słowa kluczowe: strategia dla wodoru
Polecamy
Polecamy
Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw

Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw »