Elektromobilność

Przybywa aut na prąd

e-petrol.pl
2021-05-13 / 09:49
Przybywa aut na prąd

Z najnowszego "licznika elektromobilności" wynika, że pod koniec kwietnia br. po polskich drogach jeździło ponad 23,8 tys. aut elektrycznych we wszystkich kategoriach.

Od początku roku liczba aut elektrycznych zwiększyła się o 5 098 sztuk, tj. o 137 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. Według licznika na koniec kwietnia br. po polskich drogach jeździły 23 834 elektryczne samochody osobowe, z których 49,68 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV), a pozostałą część 50,32 proc. stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles). Rośnie także flota ciężarówek, autobusów, a także elektrycznych motorowerów i motocykli.

Z raportu wynika, ze wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec kwietnia w Polsce funkcjonowało 1 456 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (2 838 punktów).

Licznik elektromobilności, aktualizowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, dostępny jest na stronach internetowych organizacji. Pokazuje, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i liczbę dostępnych stacji ładowania.