Elektromobilność

Tauron przyłączy kolejnych 200 stacji ładowania

e-petrol.pl
2022-05-18 / 09:29
Tauron przyłączy kolejnych 200 stacji ładowania

W tym roku Tauron przyłączył do sieci ponad 70 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Z zapowiedzi spółki wynika, że do końca 2022 r. we współpracy z samorządami w ośmiu miastach woj. śląskiego, a także w Opolu i Tarnowie pojawi się jeszcze ponad 200 ogólnodostępnych stacji.

Na podstawie znowelizowanej Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, grupy energetyczne pomagają gminom w wywiązaniu się z obowiązku zapewnienia odpowiedniej ilości punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

Należąca do grupy Tauron spółka Tauron Dystrybucja podpisała umowę na dostawę stacji ładowania pojazdów elektrycznych o mocy 2 x 22 kW, które zlokalizowane będą w Opolu, Częstochowie, Bytomiu, Gliwicach, Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Sosnowcu, Bielsku-Białej i Tarnowie. Łącznie Tauron ma przygotować 273 z 344 stacji w tych gminach.

Przedstawiciele Taurona oceniają, że choć w Polsce działają już rozwiązania wspierające powstawanie nowych stacji (jak pierwszeństwo przyłączenia, preferencyjna stawka opłaty za przyłączenie czy specjalne stawki za usługi dystrybucji), warto pomyśleć o kolejnych zmianach w przepisach, by sprawniej budować i udostępniać kolejne ładowarki.