Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: na stacjach jeszcze obniżki, ale w hurcie paliwa już drożeją

e-petrol.pl
2022-03-25 / 11:12
e-petrol.pl: na stacjach jeszcze obniżki, ale w hurcie paliwa już drożeją

Detaliczne ceny paliw w mijającym tygodniu znowu spadły, ale to jedyna dobra wiadomość, jaką mamy dla kierowców. Tankowanie jest ciągle wyraźnie droższe niż na początku miesiąca, a niepokoić mogą zmiany obserwowane w cennikach rafinerii, gdzie notowania paliw znowu rosną.

Niestabilna sytuacja na giełdach naftowych, gdzie cena surowca znów waha się w okolicach poziomu 120 dolarów, dla krajowego rynku paliw może oznaczać szybki koniec obniżek na stacjach, a wyższych rachunków za tankowanie szczególnie obawiać mogą się właściciele pojazdów z silnikiem Diesla.

Hurtowe rekordy coraz bliżej

Od początku tygodnia rafinerie systematycznie podnoszą ceny paliw i w efekcie tych zmian metr sześcienny 95-oktanowej benzyny kosztuje 6 tys. zł a oleju napędowego ponad 7 tys. złotych. Benzyna od ubiegłego piątku podrożała w hurcie średnio o 488,20 zł i kosztuje aktualnie 6143,20 zł/metr sześcienny. W przypadku diesla podwyżka była jeszcze bardziej zauważalna i wyniosła 850,20 zł i 1 000 litrów oleju napędowego dzisiaj jest średnio w rafineriach wyceniane na 7260,00 zł. Oba paliwa od cenowych rekordów wszechczasów z początku marca dzieli już tylko kilkaset złotych i jeśli dynamika zmian w hurcie nie spadnie, to w najbliższych dniach mogą się do nich znowu zbliżyć.

Krótkotrwała przecena na stacjach

W ostatnich dniach w portfelach kierowców zostawało nieco więcej po wizycie na stacji paliw, bo koszty tankowania spadały. Najmocniej, bo aż o 30 groszy potaniał litr oleju napędowego, który w tym tygodniu według notowania e-petrol.pl kosztował średnio 7,29 zł. Benzyna 95-oktanowa po obniżce o 20 groszy była wyceniana na 6,59 zł/l, a cena autogazu pozostała na poziomie sprzed tygodnia i wyniosła 3,79 zł/l.

Niestety kierunek i dynamika zmian na rynku hurtowym wskazują, że spadkowa tendencja na stacjach nie utrzyma się długo, a w przypadku diesla ceny znowu zaczną rosnąć. Według prognoz e-petrol.pl na przełomie marca i kwietnia na stacjach możemy spodziewać się cen z przedziału: 6,49-6,63 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,32-7,49 zł/l dla diesla i 3,74-3,84 zł/l dla LPG.


Zobacz komentarz wideo


Znowu blisko 120 USD za baryłkę

Mijający tydzień to czas upływający na rynku surowcowym pod znakiem oczekiwania na decyzję o ewentualnym „ucięciu” wykorzystywania ropy i gazu z Rosji przez Europę. Takie postanowienie na szczeblu unijnym wymagałoby niemałej woli politycznej i wiązałoby się z gotowością do zastąpienia blisko połowy zasobów ropy, a także istotnej ilości paliw gotowych (np. diesla) importem z innych kierunków. Decyzje takie podjęły Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, ale w ich przypadku jest to znacznie łatwiejsze, bo rosyjska ropa to jedynie śladowy element ich całościowej konsumpcji. W Europie na razie zdecydowanych kroków nie podjęto, ale sam fakt rozmów na ten temat powoduje wzrost cen na rynkach.

Do zmian zwyżkowych przyczyniają się także doniesienia z Arabii Saudyjskiej, gdzie kilka dni temu instalacje naftowe miały zostać zaatakowane przez rebeliantów Huti z Jemenu. To poważny cios w wizję stabilnych i niezagrożonych dostaw od lidera OPEC – zwłaszcza w momencie, gdy pojawia się ona w centrum uwagi jako główna alternatywa zaopatrzeniowa dla ropy z Rosji. Nie bez znaczenia może tu być fakt, że Huti często łączeni są z Iranem, który wciąż toczy z Zachodem negocjacje o ewentualnym zniesieniu sankcji, ponownym rozpoczęciu pokojowego programu nuklearnego i – co najważniejsze – wznowieniu eksportu ropy naftowej.

W tym tygodniu także ważnym ciosem dla podaży światowej może być uszkodzenie rurociągu kaspijskiego, który ropę z kazachstańskiego pola Tengiz przesyła na Morze Czarne. To kolejny ubytek w globalnym poziomie zaopatrzenia w ropę. Szacuje się, że jego sprawność może zostać przywrócona dopiero za miesiąc.

Przy takim układzie zdarzeń na razie trudno spodziewać się wyraźnej przeceny na rynku ropy – wprawdzie rosyjska ropa płynie do Europy, ale pojawiają się ze strony eksportera sugestie rozliczania się za nią w rublu, co może komplikować i tak już napiętą sytuację. A co do alternatywnych wobec Rosji źródeł zaopatrzenia wciąż nie ma pewności – nawet, jeżeli uda się na nie przejść, to może to oznaczać wyraźne podwyżki kosztów. Ze strony konsumentów trudno więc o optymizm w ocenie sytuacji.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 28 marca - 3 kwietnia 2022:

Wtorek
  • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
  • Strefa Euro - koniunktura gospodarcza
  • Niemcy - inflacja konsumencka wst.
  • USA - PKB
Czwartek
  • Japonia - produkcja przemysłowa wst.
  • USA - raport nt. wydatków Amerykanów
Piątek
  • Chiny - indeks PMI dla przemysłu fin.
  • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu fin.
  • Francja - indeks PMI dla przemysłu fin.
  • USA - indeks PMI dla przemysłu fin.
Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-06-29
Tydzień 26
Pb 98 8,45
Pb 95 7,82
ON 7,89
LPG 3,49
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 4-10 lipca 2022
Pb98 8,40-8,52
Pb95 7,74-7,86
ON 7,81-7,93
LPG 3,40-3,49
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.