Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: majówka z minusem

e-petrol.pl
2013-05-02 / 10:39
e-petrol.pl: majówka z minusem

Wprawdzie temperatury nie są typowo wyjazdowe, ale kierowców do podróży na parodniowy wypoczynek może zachęcić obecna sytuacja na stacjach paliw. Wszystkie paliwa tradycyjne tanieją, a dotychczasowe przewidywania, że po majówce będzie drożej, okazują się również stać pod znakiem zapytania…

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 29 kwietnia – 2 maja 2013 r.

Wpływ na to mogą mieć znaczące spadki cen ropy i produktów gotowych na rynkach międzynarodowych. Dla naszych rafinerii może to okazać się niezłym impulsem spadkowym. 

Rafinerie jeszcze bez większych ruchów w dół

W tej chwili prognozowanie obniżek w Polskich rafineriach wiąże się przede wszystkim z sytuacją międzynarodową. W mijającym tygodniu zmiany nie były bowiem jeszcze szczególnie dynamiczne. Jedynie olej opałowy przekroczył nieco w spadkach poziom 18 zł/ m sześc. i kosztuje 2830 zł/m sześc. Olej napędowy kosztuje w tym momencie 4171 zł/m sześc. – niemal tyle samo, co w ubiegły weekend. Co zaś tyczy się benzyny bezołowiowej 95, spadek miał tutaj poziom ok. 10 zł na metrze sześc. od ubiegłej soboty. Wiele jednak mówią prognozy z dnia dzisiejszego – spodziewamy się bowiem spadków cen nawet na poziomi 40-50 zł/m sześc. Taki ruch z pewnością w perspektywie tyodnia lub dwóch znajdzie odzwierciedlenie także w detalu.

Nadzieja na spadki ma solidne podstawy

Zmiany na stacjach, jakich byliśmy świadkami w ostatnich dniach, z pewnością mogły stanowić dobry powód do optymizmu przed majowymi wyjazdami. Wszak paliwa tradycyjne notowały 4 gr spadku, zaś autogaz - aż siedem groszy. Dalszy ruch nadal wydaje się być jednoznacznie spadkowy. W przyszłym tygodniu spodziewamy się, że bezołowiowa benzyna 95 będzie kosztować między 5,41-5,53 zł/l. Jeśli zaś chodzi o jej odmianę 98-oktanową, przewidujemy poziom 5,67-5,78 zł/l. Olej napędowy zapewne spadnie nawet do poziomu 5,39-5,48 zł/l. Spodziewamy się również spadkowego kierunku, gdy chodzi o autogaz - zapewne znajdzie się on w przedziale 2,41-2,51 zł/l.

Ropa tanieje po słabych danych makro

W mijającym tygodniu na giełdzie naftowej w Londynie dominują spadki. Po udanym początku i zakończonej wzrostem poniedziałkowej sesji, kolejne dwa dni przyniosły dynamiczną przecenę. W efekcie ropa potaniała o prawie cztery dolary, notując w środę lokalne minimum wynoszące 98,76 USD. W czwartek przed południem notowania ropy wahały się w okolicach poziomu 100 dolarów.

Cena surowca ponownie znalazła się poniżej bariery 100 dolarów, do czego przyczyniły się dane makroekonomiczne stawiające pod znakiem zapytania perspektywę globalnego ożywienia gospodarczego. Publikowane w tym tygodniu wskaźniki aktywności sektora produkcyjnego w Chinach i USA obniżyły się i są coraz bliżej  kluczowego poziomu 50 punktów, poniżej którego odnotowywany jest spadek aktywności sektora wytwórczego. Notowaniom ropy ciążą też rosnące zapasy surowca w USA, które według najnowszego raportu tamtejszego Departamentu  Energii, po wzroście aż o 6,7 mln baryłek, znalazły się na najwyższym w historii poziomie.

Mocnych argumentów za droższą ropą nie dostarczyło też zakończone w środę posiedzenie amerykańskich władz monetarnych. Nieśmiałe nadzieje na  bardziej aktywne działania ze strony banku centralnego nie spełniły się. Fed przyjął taktykę wyczekiwania, nie wykluczając jednak zmniejszenia lub zwiększenia zaangażowania w program skupu obligacji w zależności od rozwoju sytuacji. Jeśli równie zachowawczy będzie dzisiaj Europejski Bank Centralny i stopy procentowe w strefie euro nie zostaną obniżone, to spadek cen ropy może się jeszcze pogłębić.


Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń na 6-12 maja 2013 r.: 

Poniedziałek
Chiny – indeks PMI dla usług
Niemcy - indeks PMI dla usług
Strefa euro - indeks PMI dla usług

Wtorek
Niemcy – zamówienia w przemyśle

Środa
Chiny – bilans handlu zagranicznego
Niemcy – produkcja przemysłowa

Czwartek
Chiny – inflacja

Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
2022-06-24 / 15:01
2022-06-24 / 12:29
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-06-22
Tydzień 25
Pb 98 8,55
Pb 95 7,92
ON 7,89
LPG 3,52
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 27 czerwca-3 lipca 2022
Pb98 8,54-8,69
Pb95 7,79-7,91
ON 7,89-8,01
LPG 3,41-3,52
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.