Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: obniżki na stacjach nabierają tempa

e-petrol.pl
2014-10-24 / 11:42
e-petrol.pl: obniżki na stacjach nabierają tempa

Średnie ceny na rynku detalicznym od spadku poniżej pięciu złotych za litr dzieli jeszcze spory dystans, ale przecena na stacjach w Polsce jest coraz bardziej zauważalna. W nadchodzących dniach kierowcy mogą spodziewać się jeszcze większych obniżek, dzięki którym podróżowanie na początku listopada będzie najtańsze od kilku lat.

Tańsze paliwa na stacjach zawdzięczamy w głównej mierze spadającym cenom ropy. Na rynku naftowym w najbliższym czasie na zmianę trendu nie zanosi się, ale słaba w relacji do dolara złotówka może opóźnić, lub nawet uniemożliwić w tym roku, obniżkę średnich cen na rynku detalicznym poniżej poziomu 5 złotych.

Rafinerie podnoszą ceny
Obserwowany na hurtowym rynku paliw od początku października dynamiczny spadek cen w ostatnich dniach wyhamował. W porównaniu z ubiegłym piątkiem odnotowaliśmy nawet wzrost notowań benzyny i oleju napędowego. W przypadku diesla podwyżka wyniosła 50,20 PLN i metr sześcienny tego paliwa średnio kosztuje aktualnie w rafineriach 3937,40 PLN. Benzyna kosztuje o 8 złotych więcej. Średnio za metr sześcienny tego paliwa trzeba dzisiaj u krajowych producentów zapłacić 3878,40 PLN.

Benzyna wyraźnie tańsza na stacjach
Na ryku detalicznym solidarnie spadały ceny wszystkich paliw, a na czele stawki była benzyna i 95-oktanowa odmiana tego paliwa potaniała aż o 7 groszy. Litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje średnio 5,20 PLN. O 4 grosze w dół poszła średnia cena oleju napędowego, która wynosi aktualnie 5,11 PLN/l. Za litr autogazu płacimy 2,55 PLN, czyli 3 grosze mniej niż przed tygodniem.
W odniesieniu do 95-oktanowej benzyny warto zaznaczyć, że to największa obniżka tydzień do tygodnia w tym roku. Ale ren rekord może się długo nie utrzymać, bo spadki w najbliższych dniach nie dość, że będą kontynuowane, to mogą jeszcze przyspieszyć. W prognozie dla rynku detalicznego na nadchodzący tydzień ceny benzyny bezołowiowej znajdują się w przedziale 4,99-5,15 PLN, oleju napędowego w przedziale 4,97-5,12 PLN/l. Dla autogazu przewidujemy ceny na poziomie 2,49-2,58 PLN/l.

Tydzień pod znakiem stabilizacji
W mijającym tygodniu nie zobaczyliśmy na rynku naftowym szokujących zmian -cenowe fluktuacje ropy Brent nie były zbyt duże i poruszały się między 84 a 87 USD. W tym wypadku wielkie znaczenie dla kształtowania nastrojów miały przede wszystkim dane makroekonomiczne, a także okazjonalnie pojawiające się rynkowe plotki.
W przypadku danych makro - zwrócić należy zwłaszcza uwagę na poprawę chińskiego PKB za III kwartał i dobre wyniki tamtejszej produkcji przemysłowej. W pewnym sensie można uznać te dane za powód do zmiany nastrojów po wcześniejszych publikacjach azjatyckiego giganta, które przyczyniały się do lawinowych spadków w ostatnich tygodniach.
Warto także przypomnieć o dobrych odczytach PMI z Niemiec czy strefy euro, a także indeksu Conference Board w USA. Nie można też pominąć raptownego zachwiania w środku tygodnia - amerykańskie zapasy ropy zamiast spodziewanego wyniku wzrostowego na poziomie 2,5 mln baryłek notowały wzrost aż o ponad 7 mln, co chwilowo zadziałało na nastroje, jednak w dłuższej perspektywie nie należy przypisywać informacji wpływu na rynek.
Dodatkową ciekawostką w finale tygodnia była informacja, że rzeczywisty poziom eksportu saudyjskiej ropy we wrześniu był mniejszy niż zadeklarowała ona na forum OPEC. Całościowa zgłoszona produkcja wynosiła 9,7 mln baryłek dziennie w zeszłym miesiącu, w porównaniu z prawie 9,6 mln w sierpniu. Tymczasem Arabia Saudyjska eksportowała 9,36 mln baryłek dziennie na rynki we wrześniu, w której to kwocie nie zawarto surowca, który trafił do składowania. Wpływ tego rodzaju wiadomości też nie powinien zachwiać bieżącym "stabilizacyjnym" nastrojem.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 27-31 października 2014 r.:

Poniedziałek
• Niemcy - Indeks instytutu Ifo

Wtorek:
• USA - Zamówienia na dobra trwałego użytku
• USA - Indeks S&P/Case-Shiller dla 20 metropolii

Środa:
• USA - Decyzja FOMC ws. stóp procentowych

Czwartek:
• Szwajcaria - Indeks instytutu KOF
• USA - PKB (annualizowany) - wst.
• Niemcy - inflacja CPI

Piątek:
• USA - Indeks Chicago PMI
• Japonia - Inflacja CPI
Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
2022-06-24 / 15:01
2022-06-24 / 12:29
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-06-22
Tydzień 25
Pb 98 8,55
Pb 95 7,92
ON 7,89
LPG 3,52
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 27 czerwca-3 lipca 2022
Pb98 8,54-8,69
Pb95 7,79-7,91
ON 7,89-8,01
LPG 3,41-3,52
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.