Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: możliwe dalsze zwyżki cen ropy

e-petrol.pl
2017-09-29 / 11:14
e-petrol.pl: możliwe dalsze zwyżki cen ropy

Na polskim rynku hurtowym w tym tygodniu po raz pierwszy w tym roku ceny oleju napędowego przewyższyły ceny benzyny bezołowiowej 95. Ta proporcja nie jest jeszcze zauważalna na pylonach stacji paliw, ale kierowcy w najbliższych dniach powinni liczyć się z wyraźnymi podwyżkami cen diesla.

Od ostatniego piątku, tj. 22 września benzyny podrożały naprawdę nieznacznie - zaledwie o ok. 0,14-0,10 proc. w przypadku bezołowiowej 95 średnia cena w polskich rafineriach wzrosła zaledwie o 3,5 zł.   

Podrożał, i to znacząco, olej napędowy – dziś średnio u producentów diesel kosztuje 3595,80 zł netto za 1000 litrów.  Dla porównania, rok temu pod koniec września rafinerie sprzedawały benzynę 155 zł, a diesla aż o 274,40 zł taniej. 

Jakie zmiany w hurcie?

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że do połowy przyszłego tygodnia zarówno PKN Orlen jak i Grupa Lotos, nieznacznie obniżą ceny benzyn - w sprzedaży hurtowej mogą one zostać skorygowane zaledwie kilka złotych. Rafinerie zdecydują się też zapewne na dalsze korekty cen oleju napędowego, którego cena od soboty powinna być (dla odmiany) wyższa o kilkanaście zł na 1000 litrów. Czynnikiem podbijającym nieco cenę w mijającym tygodniu jest z pewnością relacja USD/PLN, która na poczatku tygodnia wynosiła 3,58, a obecnie przekracza 3,66.

Zobacz także nasz komentarz do cen paliw na stacjach.
Na stacjach paliw ostatni tydzień przyniósł korektę średnich cen paliw.  W połowie tygodnia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 4,61 zł/l (podwyżka o 2 gr), kierowcy silników wysokoprężnych płacili za litr paliwa 4,39 - 5 groszy więcej niż przed tygodniem. Nie zmieniła się natomiast cena autogazu, który był oferowany po 2,12 zł za litr.

Prognoza cenowa – dalsze obniżki w hurcie i na stacjach

W najbliższych dniach krajowi producenci paliw wprowadzą dalsze zmiany do swoich cenników hurtowych. e-petrol.pl prognozuje, że potanieć mogą benzyny i diesel w Grupie Lotos, W PKN Orlen szans na spadki nie ma, przynajmniej na razie. Od soboty odbiorcy hurtowi będą płacić o 11-20 zł więcej za kupowane przez siebie paliwa.

Dla kierowców sytuacja na międzynarodowym rynku paliw i ostatnie decyzje polskich rafinerii oznaczają, że już na początku tygodnia zobaczą zmienione ceny na pylonach stacji paliw. Cena najpopularniejszego gatunku benzyny powinna mieścić się w przedziale 4,55-4,64 zł za litr, nieco niżej (w porównaniu z benzyną) może być oferowany diesel, który właściciele stacji paliw mogą sprzedawać go po 4,40-4,51 zł/l. Bez niepokoju o poziom cen na stacje tankowania mogą podjeżdżać kierujący samochodami na gaz. LPG na skutek obniżek na rynku hurtowym będzie taniało także na stacjach.  Wg analiz e-petrol.pl średnia cena litra autogazu powinna mieścić w przyszłym tygodniu w przedziale 2,07-2,14 zł/l.

Tureckie groźby „zestresowały rynek”

Na początku tygodnia informacją, która mogła zadziałać prowzrostowo jest wynik amerykańskiego odczytu o ilości wiertni – kolejny raz był on spadkowy, co może sugerować, że w kraju Wuja Sama produkcja nieco słabnie. Jednak w tygodniu pojawiły się kolejne dane - według nich produkcja ropy naftowej w USA wzrosła do 9,55 mln baryłek dziennie, co jest wynikiem wyższym niż przed uderzeniem huraganu Harvey. Tymczasem jeśli chodzi o wiadomości, które mogły stymulować zwyżki cen hurtowych – z pewnością ważnym sygnałem jest ewentualność zablowkowania przez Turcję kurdyjskiego rurociągu, który dostarcza około 500 tys. baryłek dziennie na wybrzeże Morza Śródziemnego. W tle trwa walka Kurdów o niepodległość, a dodatkowo może to komplikować przynależność terytoriów kurdyjskich do kilku krajów. We wtorek wskutek tych emocji na zamknięciu sesji ropa podrożała aż o 2,16 USD i tym samym pierwszy raz w tym roku znalazła się powyżej poziomu 59 dolarów. Aktualnie pojawia się jednak informacja, że Irak i Turcja planują się porozumieć w tej sprawie, co może chwilowo oddalać groźbę.

Oprac. Gabriela Kozan, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 2  - 8 października 2017: 

Poniedziałek 

  • Francja - Indeks PMI dla przemysłu 
  • USA - Indeks PMI dla przemysłu 
  • Niemcy - Indeks PMI dla przemysłu 

Środa

  • strefa euro - Sprzedaż detaliczna 
  • USA - Raport ADP 

Czwartek

  • USA - bilans handlu zagranicznego  
  • USA - zamówienia w przemyśle 

Piątek

  • Niemcy - zamówienia w przemyśle

 

Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-08-10
Tydzień 32
Pb 98 7,65
Pb 95 6,86
ON 7,13
LPG 3,27
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 15-24 sierpnia 2022
Pb98 7,35-7,52
Pb95 6,57-6,72
ON 6,93-7,07
LPG 3,18-3,28
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.