Komentarze do rynku paliw

e-petrol.pl: ciąg dalszy przeceny na stacjach

e-petrol.pl
2018-02-23 / 11:38
e-petrol.pl: ciąg dalszy przeceny na stacjach

Zgodnie z przewidywaniami, ceny paliw na stacjach zauważalnie spadły w ostatnich dniach. Przecena na rynku detalicznym może jednak wyhamować, bo na światowych giełdach w górę idą notowania ropy naftowej.

Luty w tym roku mile zaskakuje kierowców. Ceny paliw, które dwanaście miesięcy temu rosły, ustanawiając ubiegłoroczne maksima, teraz systematycznie spadają.

Rafinerie podnoszą ceny

W mijającym tygodniu każdy kolejny dzień przynosił wzrost hurtowych notowań 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego. Ta pierwsza od poprzedniego piątku podrożała o blisko 50 złotych i dzisiaj kosztuje średnio w rafineriach 3538,40 PLN/metr sześć. Jeszcze szybciej rosła cena diesla. Na przestrzeni tygodnia podniosła się o 87,60 PLN i aktualnie metr sześcienny oleju napędowego przez krajowych producentów jest wyceniany średnio na 3539,40 PLN.

Kolejny tydzień obniżek na stacjach

Detaliczne ceny paliw spadają od 5. tygodni, a w ostatnich dniach przecena nabrała jeszcze rozpędu. Aż o 5 groszy obniżyła się średnia ogólnopolska cena 95-oktanowej benzyny. Litr tego paliwa to obecnie na stacjach wydatek rzędu 4,59 PLN. Olej napędowy kosztuje średnio 4,49 PLN/l, czyli 3 grosze mniej niż przed tygodniem. Najmniejszą, bo 2-groszową,  obniżkę zanotował autogaz. Za tankowanie LPG płacimy średnio w Polsce w tym tygodniu 2,05 PLN/l.

Przełom lutego i marca przyniesie wyhamowanie obniżek na stacjach, ale niewielka spadkowa korekta jest jeszcze możliwa. Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,48-4,59 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,41-4,51 PLN/l, a dla autogazu  1,98-2,06 PLN/l.

Zobacz komentarz wideoRopa odrabia straty

Drugi tydzień z rzędu na rynku naftowym przewagę mają kupujący i notowania surowca idą w górę. W piątkowe przedpołudnie baryłka ropy Brent na giełdzie w Londynie kosztuje ponad 66 dolarów – ostatni raz tak droga była w pierwszych dniach lutego. W ostatnich dniach wsparciem dla wysokich cen surowca były doniesienia na temat OPEC i zaskakujący spadek zapasów i wydobycia w USA.

Według najnowszych szacunków członkowie kartelu ograniczyli swoje styczniowe wydobycie ponad ustalone limity. Redukcja wyniosła 133 proc. planu. Te dane pokazują, że OPEC cały czas konsekwentnie realizuje swoje założenia i skutecznie eliminuje nadpodaż surowca. Obawy inwestorów mogą budzić jednak słowa Sekretarz Generalny OPEC Moahmmeda Barkindo o styczniowym wzroście poziomu zapasów w krajach OECD.

Spadek zapasów zanotował za to w tym tygodniu amerykański Departament Energii (DoE). W połączeniu z zaskakującą obniżką wydobycia, dane DoE pomogły notowaniom ropy w kontynuacji zwyżki.


Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń 26 lutego – 4 marca 2018:

Wtorek
•    USA – zamówienia w przemyśle
•    USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board

Środa
•    Japonia – produkcja przemysłowa
•    Chiny - indeks PMI dla przemysłu
•    Polska - PKB
•    USA – PKB
•    USA – indeks Chicago PMI


Czwartek
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    Strefa euro – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – dochody i wydatki Amerykanów
•    USA – indeks ISM dla przemysłu

Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw »
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2022-05-18
Tydzień 20
Pb 98 7,57
Pb 95 7,23
ON 7,25
LPG 3,67
Prognoza detalicznych cen paliw
W okresie 23-29 maja 2022
Pb98 8,03-8,19
Pb95 7,33-7,49
ON 7,19-7,34
LPG 3,64-3,73
Ceny w [zł/litr].
Prognozy na kolejny tydzień aktualizowane są w piątki około godziny 10.00.