Rynek paliw na świecie

Gazprom Neft będzie miał statek do bunkrowania LNG

e-petrol.pl
2021-02-15 / 09:34
Gazprom Neft będzie miał statek do bunkrowania LNG

Gazprom Neft planuje włączyć do swojej floty w drugiej połowie 2021 roku pierwszy statek do bunkrowania paliwa żeglugowego LNG, poinformował operator bunkrowania Gazpromnieft Marine Bunker.

Spółka poinformowała, że w 2018 roku uruchomiła własny projekt bunkrowania LNG, którego budowa weszła w ostatnią fazę. Statek Gazprom Neft będzie pierwszym rosyjskim statkiem do bunkrowania LNG. Planuje się, że stanie się częścią floty firmy w drugiej połowie 2021 r.  Gazpromneft Marine Bunker planuje rozpocząć działalność na Bałtyku w okresie formowania się tego rynku, co może być dodatkową zachętą do rozwoju bunkrowania LNG w północno-zachodnim regionie Federacji Rosyjskiej.

Długość statku to 100 m, szerokość 19 m. Pojemność ładunkowa bunkra LNG to 5,8 tys., a dzięki klasie lodowej Arc4 może samodzielnie poruszać się w pierwszorocznym lodzie o grubości do 0,8 m. Statek został zaprojektowany z uwzględnieniem zasady zerowego wyładowania, a jego elektrownia wykorzystuje jako paliwo silnikowy gaz skroplony z LNG. Jednostka będzie w stanie przeprowadzać bunkrowanie LNG w formacie statek-statek.

Zdaniem ekspertów do 2030 roku popyt na morski LNG wzrośnie kilkukrotnie, a do 2040 roku udział LNG w rynku może zrównać się z udziałem paliw o niskiej i bardzo niskiej zawartości siarki. Liczba statków napędzanych LNG na świecie wzrosła prawie 1,5 raza w ciągu ostatnich dwóch lat, a liczba statków do bunkrowania LNG wzrosła trzykrotnie.
Polecamy
Polecamy
Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw

Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw »

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-04-14 5,56 5,26 5,19 2,55
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Posłowie nie poznali szczegółów programów marketingowych i sponsorskich Orlenu

Posłowie nie poznali szczegółów programów marketingowych i sponsorskich Orlenu

Nietypowy ‘’gość’’ na stacji paliw pod Wrocławiem

Nietypowy ‘’gość’’ na stacji paliw pod Wrocławiem