Rynek paliw na świecie

Rekomendacje ws. regulacji sieci wodorowych i transportu wodoru

e-petrol.pl
2021-02-17 / 09:50
Rekomendacje ws. regulacji sieci wodorowych i transportu wodoru

Urząd Regulacji Energetyki opublikował ma swojej stronie internetowej informację, że europejscy regulatorzy ds. energii w ramach ACER i CEER opublikowali pierwszy z serii dokumentów odnoszących się do wybranych zagadnień objętych Europejskim Zielonym Ładem.

Wodór, jako źródło niskoemisyjnej energii, może wspierać transformację energetyczną w Europie. Polska, w ramach realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, również planuje wykorzystywać na szeroką skalę energię produkowaną z wodoru. W projekcie Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. przewiduje się, że w 2030 r. do produkcji wodoru będziemy wykorzystywać 2 GW energii z elektrolizerów opartych na źródłach odnawialnych. 

Wodór, zastępując paliwa kopalne, może sprzyjać środowisku. Jednak aby mógł być źródłem "zielonej energii" do procesu jego wytworzenia powinny zostać zastosowane odpowiednie technologie, jak np. energia z OZE. Wyzwaniem pozostaje również jego magazynowanie i transport i właśnie te wyzwania inwestycyjne związane z nową infrastrukturą i transportem wodoru wymagają regulacji.

Stanowisko w tej sprawie przedstawili 9 lutego 2021 r.: Rada Europejskich Regulatorów Energii (The Council of European Energy Regulators, CEER) i Rada Regulatorów Agencji UE ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (Agency for Cooperation of Energy Regulators, ACER) w White Paper "When and How to Regulate Hydrogen Networks". Dokument zawiera rekomendacje dotyczące m.in. okoliczności, w jakich konieczna jest regulacja sieci wodorowych, jak traktować istniejącą infrastrukturę sieci wodorowej oraz jak sprostać wyzwaniom regulacyjnym związanym z transformacją infrastruktury gazu ziemnego na potrzeby transportu wodoru.
Polecamy
Polecamy
Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw

Stwórz ekonomiczny biznes - uruchom stację paliw »

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-04-14 5,56 5,26 5,19 2,55
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Posłowie nie poznali szczegółów programów marketingowych i sponsorskich Orlenu

Posłowie nie poznali szczegółów programów marketingowych i sponsorskich Orlenu

Nietypowy ‘’gość’’ na stacji paliw pod Wrocławiem

Nietypowy ‘’gość’’ na stacji paliw pod Wrocławiem