Rynek paliw na świecie

Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy w Azji

e-petrol.pl
2021-04-06 / 09:29
Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy w Azji

Arabia Saudyjska podniesie w maju ceny ropy o 0,2-0,5 USD za baryłkę dla kupców z Azji, podało państwowe przedsiębiorstwo Saudi Aramco. Odbiorcy saudyjskiej ropy z Europy i Stanów Zjednoczonych również muszą liczyć się z korektą cenową.

Koszt głównego gatunku ropy dostarczanej do Azji - Arab Light - wzrośnie o 0,4 USD za baryłkę. W rezultacie będzie kosztować 1,8 USD za baryłkę więcej niż ropa z Omanu i Dubaju.

W Europie Północno-Zachodniej dostawy większości gatunków saudyjskiej ropy pozostaną niezmienione, a typ Arab Light dla regionu spadnie o 0,2 do 2,40 USD. Cena większości gatunków w Stanach Zjednoczonych zostanie obniżona o 0,1 centa, ale lekka ropa ponownie stanie się wyjątkiem: Arab Extra Light wzrośnie o 0,1 USD za baryłkę.

Decyzja o podniesieniu cen dla Azji zapadła po tym, jak kraje OPEC + zgodziły się w kwietniu na powrót do stopniowego łagodzenia ograniczeń wydobycia ropy i zwiększania wydobycia w okresie maj-lipiec. Według obserwatorów wzrost cen odzwierciedla „zaufanie królestwa do ożywienia gospodarki” w regionie azjatyckim.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-05-12 5,56 5,26 5,19 2,32
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?