Rynek paliw na świecie

Amerykańska branża oil&gas dostanie mniej pieniędzy

e-petrol.pl
2021-04-12 / 09:51
Amerykańska branża oil&gas dostanie mniej pieniędzy

Opublikowany plan prezydenta Bidena w sprawie infrastruktury proponuje wyeliminować preferencje podatkowe dla paliw kopalnych i zapewnić, aby branża zapłaciła za zanieczyszczanie środowiskowe.

Dwubilionowy plan infrastrukturalny i podatkowy prezydenta USA Joe Biden ma za zadanie wyeliminować preferencje podatkowe i ukryte subsydia dla branży paliw kopalnych. Umożliwi to zwiększenie rządowych wpływów o ok. 35 mld USD nad następnym dziesięcioleciu – wynika z planów Departamentu Skarbu.

W raporcie na temat planu podatkowego Departament Skarbu stwierdził, że główny wpływ pakiet miałby na zyski spółek naftowych i gazowych. Badania sugerują niewielki wpływ na ceny benzyny lub energii dla konsumentów w USA i niewielki wpływ na bezpieczeństwo energetyczne.

Departament Skarbu podkreślił, że preferencje podatkowe dla producentów ropy, gazu i węgla podważają walkę ze zmianami klimatycznymi.
Badanie opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences wykazało, że EQT Corporation, Exxon, BP, Chesapeake Energy i Chevron były głównymi beneficjentami ukrytych dotacji w 2018 roku.

Plan prezydencki skomentowało American Petroleum Institute (API). Zdaniem tej organizacji kierunkowanie nowych podatków na określone branże osłabiłoby tylko ożywienie gospodarcze kraju i zagroziłoby dobrze płatnym miejscom pracy, w tym związkowym. API podkreśliło, ze branża nie jest objęta żadnym specjalnym traktowaniem podatkowym.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-05-12 5,56 5,26 5,19 2,32
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jest umowa na przejęcie kontroli przez Orlen nad Lotosem i PGNiG

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?

Jak Grupa Lotos pokryje stratę?