Rynek paliw na świecie

Iran zapowiada gwałtowny wzrost eksportu ropy po zniesieniu sankcji

e-petrol.pl
2021-05-05 / 08:12
Iran zapowiada gwałtowny wzrost eksportu ropy po zniesieniu sankcji

Iran może zwiększyć eksport ropy do 2,5 miliona baryłek dziennie, jeśli negocjacje w Wiedniu dotyczące przywrócenia umowy nuklearnej z 2015 roku zakończą się sukcesem, powiedział wiceprezydent Eshak Jahangiri.

Po wprowadzeniu kolejnego pakietu sankcji USA w połowie 2018 r. Wydobycie ropy w Iranie spadło do najniższego od wielu lat poziomu poniżej 2 mln baryłek dziennie, a eksport spadł do ok. 500 tys. baryłek dziennie. Jednak do marca tego roku, według szacunków Argus, produkcja wzrosła do 2,22 mln baryłek dziennie, najwięcej od sierpnia 2019 r.

Analitycy zakładają, że wielkość eksportu zapowiadana przez wiceprezydenta Iranu obejmie również kondensat gazowy. W maju 2018 roku Iran wyeksportował około 2,9 mln baryłek ropy i kondensatu, czyli teraz mówimy o przywróceniu dostaw do niemal poprzedniego poziomu.

W kwietniu Iran przy udziale mediatorów rozpoczął negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie wznowienia porozumienia nuklearnego, które gwarantuje złagodzenie sankcji w zamian za ograniczenie działalności Republiki Islamskiej w zakresie wzbogacania uranu. Dyskusja posuwa się naprzód, choć powoli, powiedział 2 maja wiceminister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragchi po zakończeniu ostatniej rundy rozmów.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-06-16 5,59 5,29 5,23 2,23
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu