Rynek paliw na świecie

Grupa powiązana z Rosją oskarżona o atak hakerów na rurociąg w USA

e-petrol.pl
2021-05-11 / 09:24
Grupa powiązana z Rosją oskarżona o atak hakerów na rurociąg w USA

W poniedziałek FBI potwierdziło, że odpowiedzialność za cyberatak na sieć największego w USA operatora rurociągów paliwowych Colonial Pipeline spoczywa na grupie DarkSide. Wcześniej informację tę podała stacja CNN, powołując się na informacje od byłego wyższego urzędnika, zdaniem którego ataki DarkSide zazwyczaj są wymierzone w kraje, które nie mówią po rosyjsku.

Zdaniem CNN, Bloomberg i The Washington Post incydent zwraca uwagę na rosnące ryzyko, jakie oprogramowanie ransomware stwarza dla krytycznej krajowej infrastruktury przemysłowej.

Atak zmusił Biały Dom w weekend do utworzenia międzyagencyjnej grupy roboczej w celu przygotowania się na różne scenariusze, w tym potrzebę podjęcia dodatkowych środków w celu złagodzenia potencjalnego wpływu na dostawy paliwa. Prezydent USA Joe Biden poinformował w poniedziałek, że jego administracja ściśle współpracuje z Colonial Pipeline, aby złagodzić skutki ataku cybernetycznego i zamknięcia rurociągu.

W wyjaśnianie zdarzenia zaangażowanych jest kilka amerykańskich instytucji federalnych, w tym FBI, ministerstwo bezpieczeństwa krajowego i resort energii. W związku ze wstrzymaniem prac rurociągów na terenie południowych i wschodnich stanów USA ogłoszono stan alarmowy i pozwolono na dłuższą pracę kierowców cystern dostarczających paliwo.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, analityk Wells Fargo Roger Read nakreśla trzy możliwe scenariusze konsekwencji cyberataku. W przypadku, gdy blokada potrwa mniej niż pięć dni, to nie będzie znaczących ani trwałych skutków ataku. Dłuższa blokada, do 10 dni sprawi, że rafinerie mogą być zmuszone do zmniejszenia ilości przerabianej ropy, a Wschodnie Wybrzeże USA będzie prawdopodobnie importować więcej paliwa drogą wodną – mogą nastąpić punktowe niedobory w części południowo-wschodniej. W ostatnim scenariuszu, gdyby blokada utrzymywała się dłużej, niż 10 dni, to wschodnie rafinerie będą musiały ograniczyć przerób, wówczas też trzeba się liczyć ze znacznymi niedoborami paliw w wewnętrznej części południowo-wschodniej części USA.

Operator największego w USA rurociągu paliwowego zapowiedział wznowienie dużej części działalności do końca obecnego tygodnia.
Słowa kluczowe: Colonial Pipeline, cyberatak
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-06-16 5,59 5,29 5,23 2,23
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu