Rynek paliw na świecie

Płonęło jedno z największych pól naftowych na świecie

e-petrol.pl
2021-05-12 / 09:29
Płonęło jedno z największych pól naftowych na świecie

Na jednym z największych złóż naftowych świata wybuchł wczoraj pożar - podała kuwejcka państwowa agencja informacyjna. Według nieoficjalnych danych przyczyną pożaru na polu w Kuwejcie mógł być wyciek ropy.

W jednym z pól naftowych grupy pól Al-Burkan (Burgan) na pustyni w południowym Kuwejcie wybuchł pożar. Według kanału telewizyjnego Al Arabiya, imponujący słup ognia wystrzelił w niebo rano 10 maja 2021 roku. Kuwait Oil Company (KOC), państwowa spółka naftowa Kuwejtu, operator projektu, twierdzi, że pożar został opanowany.  

W wyniku zdarzenia dwóch pracowników jednej z firm wykonawczych odniosło drobne obrażenia, zostali hospitalizowani. Podano także, że wydobycie ropy na złożu nie ustało i na razie nie ma zagrożenia. Przyczyny incydentu powinny być wyjaśnione przez powołaną komisję. Jednak według nieoficjalnych informacji przyczyną pożaru mógł być wyciek.

Big Burgan obejmuje 3 złoża (Burgan, Ahmadi, Magwa), które zawierają ponad 5 proc. potwierdzonych zasobów ropy naftowej na świecie i ponad 75 proc. zasobów ropy naftowej w Kuwejcie. Całkowita powierzchnia kompleksu, zarządzanego przez Kuwait Petroleum Corporation, wynosi około 1000 kilometrów kwadratowych.

Szacuje się, że jest to drugie największe złoże naftowe świata - zaraz po saudyjskim Ghawar. Jego rezerwy szacuje się na 65-70 miliardów baryłek ropy. Wydobycie ropy naftowej z Big Burgan trwa już 80 lat. W 1991 roku pole zostało poważnie uszkodzone, ponieważ podczas odwrotu siły irackie podpaliły wszystkie pola naftowe, co komplikuje ocenę pozostałych rezerw na tym obszarze. W 2005 roku istniały obawy, że zasoby ropy na grupie złóż wkrótce się wyczerpią, ale władze Kuwejtu wielokrotnie wskazywały, że w toku badań geologicznych szacunki zasobów ropy wzrosły.

Big Burgan dostarcza około 75 proc. całej produkcji ropy naftowej w Kuwejcie - wielkość wydobycia ropy naftowej wynosi 1,6 mln baryłek dziennie.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-06-16 5,59 5,29 5,23 2,23
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Usługa Orlen Paczka ma ruszyć po wakacjach

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu

Auchan wydzielił stacje paliw ze swojego biznesu