Rynek paliw na świecie

Teheran chce połączyć irańskie porty z Syrią

e-petrol.pl
2021-07-01 / 09:35
Teheran chce połączyć irańskie porty z Syrią

Iran poszukuje inwestorów do połączenia swoich portów z Syrią przez iracką Basrę, podał Tehran Times. Współpraca portowa i morska między Iranem a Syrią rozwija się w ostatnich latach, a ustanowienie bezpośredniego połączenia między węzłami transportowymi Republiki Islamskiej a portami syryjskimi na Morzu Śródziemnym Latakia może zacieśnić współpracę pomiędzy krajami.

Organizacja Portowa i Morska Iranu (PMO) podała, że rozwój takiej współpracy jest możliwy, ale wymaga zwiększonych inwestycji w sektorze infrastruktury portowej w celu ułatwienia działalności firm żeglugowych. Innymi słowy niezbędne jest rozważenie dodatkowych zachęt dla inwestorów.

W lutym 2021 r. szef Wspólnej Irańsko-Syryjskiej Izby Handlowej Keivan Kashefi ogłosił utworzenie bezpośredniego połączenia żeglugowego między południowym irańskim portem Bandar Abbas a syryjskim portem Latakia. Iran i Syria wcześniej zgodziły się na połączenie irańskiego portu Bandar Chomeini (w południowo-zachodniej prowincji Chuzestan) z syryjskim portem Latakia linią kolejową przechodzącą przez Irak. W lipcu 2019 roku obie strony podpisały porozumienie, na podstawie którego Iran zbuduje linię kolejową Szalamcze-Basra między Iranem a Irakiem, dzięki której port Bandar Chomeini zostanie później połączony z portem Latakia w Syrii.

Iran, zauważa eadaily.com, ma bliskie stosunki polityczne i gospodarcze zarówno z Irakiem, jak i Syrią. W ciągu ostatnich kilku lat relacje handlowe między tymi trzema krajami znacznie się rozwinęły, zauważa „Tehran Times”. Po 2011 roku – początku wojny w Republice Arabskiej – Syria stała się bardziej zależna od dostaw paliwa z Iranu. Statki irańskie dostarczające ropę płyną z Zatoki Perskiej do Morza Czerwonego, a następnie przez Kanał Sueski do Morza Śródziemnego.
Słowa kluczowe: Irak, Iran, Syria
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-09-15 5,99 5,79 5,52 2,79
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Easy Auchan na stacjach bp

Easy Auchan na stacjach bp

Orlen Skylight accelerator przyciągnął ponad 100 startupów

Orlen Skylight accelerator przyciągnął ponad 100 startupów