Rynek paliw na świecie

USA uwalniają strategiczne rezerwy ropy

e-petrol.pl
2021-11-24 / 09:31
USA uwalniają strategiczne rezerwy ropy

Ze strategicznych rezerw ropy zostanie sprzedanych przez Stany Zjednoczone 50 mln baryłek ropy. Celem jest obniżenia cen surowca, a do akcji dołączą również Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa i Wielka Brytania.

Joe Biden podpisał dokument zezwalający na sprzedaż 50 mln baryłek ropy ze strategicznych rezerw ropy, który został wysłany do Departamentu Energii.

- Dzisiaj prezydent zapowiada, że Departament Energii zapewni dostęp do 50 mln baryłek ropy ze strategicznej rezerwy ropy w celu obniżenia cen dla Amerykanów i rozwiązania problemu niedopasowania popytu, w wychodzeniu z pandemii i podaży - poinformowała amerykańska administracja.

Równolegle ze Stanami Zjednoczonymi ropa z rezerw będzie wprowadzana na rynek przez Chiny, Indie, Japonię, Koreę Południową i Wielką Brytanię. Biały Dom nie podaje wielkości sprzedaży krajów sojuszniczych. Indie poinformowały we wtorek, że uwolnią 5 milionów baryłek ropy ze swoich rezerw strategicznych. Dzień później, bo w środę, premier Japonii Fumio Kishida powiedział, że rząd uwolni część swoich rezerw ropy naftowej w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi w sposób, który nie narusza japońskiego prawa. Minister przemysłu Koichi Hagiuda ogłosi szczegóły, takie jak kwota uwolnionych rezerw i harmonogram, powiedział Kishida dziennikarzom, dodając, że Japonia będzie nadal lobbować kraje produkujące ropę w celu zwalczania drastycznych ruchów cen.

Porozumienia pomiędzy USA a krajami sojuszniczymi w kwestii wykorzystania zapasów ropy osiągnięto w ciągu ostatniego tygodnia, a sam fakt konsultacji w sprawie uwalniania rezerw strategicznych przyczynił się do tego, że „ceny ropy spadły o prawie 10 proc. Decyzja Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników o rezerwach zapadła po tym, jak OPEC i jego partnerzy w sojuszu OPEC+ zdecydowali się postępować zgodnie z wcześniej zarysowanym planem i w grudniu przywrócić produkcję do 400 tys. baryłek dziennie, ignorując amerykańskie wezwania do znacznego zwiększenia wydobycia.
Słowa kluczowe: rezerwy strategiczne
Polecamy
Polecamy
Stawki akcyzy w dół, opłata emisyjna bez zmian

Stawki akcyzy w dół, opłata emisyjna bez zmian »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2021-12-01 6,32 6,04 6,05 3,39
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l].
Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00.
Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Unimot znacznie przyspieszył z uruchamianiem nowych stacji AVIA

Unimot znacznie przyspieszył z uruchamianiem nowych stacji AVIA

Digitalizacja drogą do obniżenia emisji

Digitalizacja drogą do obniżenia emisji