Rynek paliw na świecie

Chiński CNOOC opuszcza rynki USA, Kanady i Wielkiej Brytanii

e-petrol.pl
2022-04-19 / 09:35
Chiński CNOOC opuszcza rynki USA, Kanady i Wielkiej Brytanii

Chiński gigant naftowo-gazowy CNOOC zamierza sprzedać aktywa i wyjść z rynków USA, Kanady i Wielkiej Brytanii ze względu na ryzyko sankcji, podała agencja Reutera.

Źródła branżowe podały, że nie można przewidzieć czy firma CNOC lub jej partnerzy zostaną dotknięci sankcjami USA w przyszłości. Mimo to, CNOOC zamierza zrezygnować z nierentownych zachodnich aktywów i w to miejsce przejąć aktywa naftowe w Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Eksperci szacują aktywa CNOOC na Morzu Północnym na 3 miliardy USD. Firma posiada udziały w złożach łupkowych Eagle Ford i Rockies, a także w dwóch złożach w Zatoce Meksykańskiej - Appomattox i Stampede. Kanadyjskie projekty firmy obejmują Long Lake i Hangingstone. Wszystkie te pola zapewniają produkcję 220 tys. ekwiwalentu ropy dziennie.

Źródło agencji Reutera powiedziało pod koniec marca, że kierownictwo wyższego szczebla CNOOC, w tym przewodniczący Wang Dongjin, uznali zarządzanie dawnymi aktywami Nexen w krajach zachodnich, takich jak Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone, za „niewygodne” z powodu biurokracji i wysokich kosztów operacyjnych w porównaniu z rozwojem w innych krajach.

Masowe odkrycia na morzu w Chinach, zwłaszcza w basenie Zatoki Bohai, pozwalają CNOOC na pozbycie się mniej dochodowych aktywów, powiedziały Reuterowi dwa chińskie źródła.

Stosunki handlowe między Chinami a Stanami Zjednoczonymi są już napięte, a Chiny obawiają się, że ewentualne sankcje nałożone na Rosję mogą wpłynąć na jej inwestycje. Podano też, że Bank of America został już wynajęty do likwidacji aktywów CNOOC.
Słowa kluczowe: CNOOC, sprzedaż aktywów
Polecamy
Z kraju
Kolejna sieć proponuje wakacyjne rabaty

Kolejna sieć proponuje wakacyjne rabaty »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-06-29 8,45 7,82 7,89 3,49
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

e-petrol.pl: na stacjach może być taniej

e-petrol.pl: na stacjach może być taniej

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny

TotalEnergies proponuje rabat wakacyjny