Rynek paliw na świecie

Przed amerykańskimi rafineriami lato destylatów

e-petrol.pl
2022-04-21 / 09:47
Przed amerykańskimi rafineriami lato destylatów

Z prognoz handlowców i analityków amerykańskiego rynku paliw wynika, że tamtejsze rafinerie planują w tym roku latem zwiększyć produkcję paliwa do silników odrzutowych i oleju napędowego zamiast – tak jak w poprzednich latach - benzyny.

Okazuje się, że obecnie przerób ropy naftowej na olej napędowy lub paliwo do silników odrzutowych jest bardziej opłacalny niż produkcja benzyny ze względu na zmniejszenie zapasów w Europie po sankcjach nałożonych na Rosję.

Zwykle rafinerie w USA zwiększają produkcję benzyny wiosną i latem, aby zaspokoić popyt w sezonie określanym jako turystyczny, tymczasem w najbliższych miesiącach bardziej opłacalne będzie wytwarzanie paliwa JET i diesla. Powodem jest wojna w Ukrainie, która spowodowała ograniczenie produkcji rafinerii, szczególnie w Europie, które opierają się na oleju napędowym jako podstawowym paliwie silnikowym.

Analitycy Citi w środowym komunikacie powiedzieli, że Stany Zjednoczone działają teraz jako ostatnia deska ratunku dla basenu atlantyckiego, który stara się znaleźć alternatywy dla „unikanej” rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych. To zwiększa zyski amerykańskich rafinerii, gdzie produkowane są destylaty. Obecnie marża zysku z destylatów wynosi prawie 60 USD za baryłkę, a marża na benzynę to 34 USD. W ciągu ostatnich 10 lat średnia o tej porze roku dla destylatów i benzyny wynosiła odpowiednio 26,24 USD i 27,48 USD.  
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu