Rynek paliw na świecie

Niemcy bliskie uniezależnienia od ropy z Rosji

e-petrol.pl
2022-04-27 / 09:16
Niemcy bliskie uniezależnienia od ropy z Rosji

Niemcy są bardzo bliskie osiągnięcia całkowitej niezależności od rosyjskiej ropy – oświadczył w Warszawie minister gospodarki i energii Robert Habeck podczas konferencji z polską minister środowiska i klimatu Anną Moskwą.

Niemieckie media informowały jeszcze przed rozpoczęciem spotkania, że rozmowy mają dotyczyć poszukiwania alternatywnych szlaków i źródeł dostaw ropy do niemieckich rafinerii przez Polskę.

Habeck we wtorek po roboczym spotkaniu z polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą powiedział, że przedmiotem rozmów było przezwyciężenia uzależnienia od dostaw rosyjskiej energii, a konkretnie ropy.

Niemicy zredukowały swoją zależność od ropy rosyjskiej z 35 do 12 proc. Rafineria Leuna zmienia swoje umowy na dostawy. Zdaniem Habecka problemem jest rafineria Schwedt, w której większościowe udziały posiada rosyjski koncern Rosnieft, pracująca w całości na rosyjskiej ropie i to dla tego zakładu potrzebne są alternatywne dostawy.

Wicekanclerz RFN zwrócił uwagę, że wschodnioniemieckie rafinerie Leuna i Schwedt zaopatrują w produkty petrochemiczne także Polskę. Zapewnił, że dzięki uruchomieniu niemieckich rezerw ropy praca tych rafinerii, a tym samym współpraca z Polską będzie zgodnie z zasadą solidarności zachowane.
Słowa kluczowe: dostawy ropy z Rosji, niemcy
Polecamy
Ze świata
MOL ogranicza możliwości tankowania

MOL ogranicza możliwości tankowania »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-06-22 8,55 7,92 7,89 3,52
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Wrocław testuje autobus na wodór

Wrocław testuje autobus na wodór

PKN Orlen liczy na pozytywne efekty partnerstwa z Saudi Aramco

PKN Orlen liczy na pozytywne efekty partnerstwa z Saudi Aramco