Rynek paliw na świecie

Mniejsi gracze OPEC zwiększyli dostawy do UE

e-petrol.pl
2022-05-13 / 09:50
Mniejsi gracze OPEC zwiększyli dostawy do UE

Niektóre kraje kartelu zdecydowały się zintensyfikować działalność, aby zastąpić rosyjskie dostawy ropy do Europy. Nie mówimy jednak o członkach OPEC z Bliskiego Wschodu. Zwiększenie eksportu do Europy zapowiedziały Nigeria i Angola.

Średnio dostawy ropy z Afryki Zachodniej do Europy osiągnęły 1,23 mln bbl/d w marcu i kwietniu, co oznacza wzrost o 40 proc. rok do roku i osiągnięcie najwyższego poziomu od lutego 2020 roku. Jeśli jednak ropa z Federacji Rosyjskiej przestanie płynąć do Europy, ten poziom dostaw nie będzie wystarczający.

Nigeria i Angola chcą zwiększyć produkcję, ale walczą o to z powodu braku inwestycji i zakłóceń w branży (w tym obaw o bezpieczeństwo). W rezultacie bardziej logiczne jest dziś mówienie o przekierowaniu kierunków dostaw niż fizycznie o ich zwiększaniu. Wzrost sprzedaży ropy z Afryki Zachodniej do Europy, jak podała agencja Bloomberg, był spowodowany 20 proc. spadkiem dostaw do Azji.
Polecamy
Ze świata
Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę

Ropa na giełdzie w Londynie w cenie poniżej 100 USD za baryłkę »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-07-06 8,33 7,74 7,74 3,45
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

Exxon dostarczył paliwo SAF na Singapur-Changi

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu

USA zaostrzają sankcje wobec Iranu