Rynek paliw na świecie

Transformacja energetyczna zagrożona

e-petrol.pl
2022-06-10 / 09:48
Transformacja energetyczna zagrożona

Dyrektor generalny Chevron Corp. Michael Wirth uważa, że wysokie ceny paliw mogą zaszkodzić transformacji energetycznej.

Na skutek wydarzeń na świecie ceny paliw gwałtownie rosną, stając się problemem numer jeden dla polityków. Słabnące moce rafineryjne i sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę powodują, że trudno przewidzieć ich konsekwencje dla rynku energii na świecie. 

Dyrektor generalny Chevrona Michael Wirth przestrzega, że w czynniki te sprawiają, iż europejskie plany przyspieszenia przejścia na zieloną energię, by uniezależnić się od rosyjskich surowców są obarczone ryzykiem. Jednak plan dotyczący odnawialnych źródeł energii może mieć dodatkowy niezamierzony krótkoterminowy efekt w postaci wzrostu cen i spowolnienia transformacji energetycznej. Dodał on, że może to osłabić poparcie społeczne, które będzie niezbędne dla przejścia na zieloną energię i jest to pewien paradoks.

Jego zdaniem należy obecnie postawić na politykę zachęcania do redukcji emisji dwutlenku węgla, zamiast ograniczania dostaw ropy i gazu, zanim odnawialne źródła energii będą w stanie zastąpić tradycyjnych paliw kopalnych.
Polecamy
Z kraju
Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-03 7,92 7,19 7,45 3,31
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.