Rynek paliw na świecie

UE czeka na drugą dostawę wenezuelskiej ropy

e-petrol.pl
2022-06-24 / 09:19
UE czeka na drugą dostawę wenezuelskiej ropy

Do Wenezueli płynie już drugi tankowiec, aby przyjąć 2 miliony baryłek ropy naftowej (DCO) i przetransportować ją do Europy. Dostawcą surowca jest wenezuelska PDVSA, a ładunek może być dostarczony już pod koniec czerwca.

W maju Departament Stanu USA zezwolił włoskiemu Eni i hiszpańskiemu Repsolowi na wznowienie dostaw wenezuelskiej ropy do UE. Biorąc pod uwagę opłakany stan przemysłu naftowego i gazowego tego kraju Ameryki Łacińskiej, rynek europejski nie został oczywiście przytłoczony żadną falą wenezuelskich węglowodorów, ale podejmowane są jednak pewne kroki w celu zwiększenia eksportu.

Europejskie media twierdzą, że włoska Eni ma okazję sprzedać część ropy hiszpańskiemu Repsolowi do swoich rafinerii w Kartagenie i Bilbao.

Jeśli Stany Zjednoczone będą nadal pozwalać na wzrost eksportu tego kraju Ameryki Łacińskiej, europejscy nabywcy będą mieli szansę na wykorzystanie tej sytuacji. Na razie Wenezuela za dostawy ropy nie otrzymuje gotówki, bowiem płatność za surowiec jest potrącana z należności tego kraju wobec europejskich koncernów.
Słowa kluczowe: ropa z Wenezueli
Polecamy
Z kraju
Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-08-03 7,92 7,19 7,45 3,31
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Orlen kończy II kwartał z zyskiem 3,7 mld zł

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.

Freeport LNG wystartuje w październiku 2022 r.