Rynek paliw na świecie

Exxon może podwoić zysk

e-petrol.pl
2022-07-04 / 09:46
Exxon może podwoić zysk

Exxon Mobil Corp w piątek zasygnalizował, że gwałtowne marże na sprzedaży paliw i ropy mogą generować rekordowy zysk kwartalny, wynika z dokumentów złożonych do giełdy papierów wartościowych.

Ceny energii poszybowały w górę w tym roku, a cena ropy naftowej wyniosła ponad 105 USD za baryłkę, a benzyny około 5 USD za galon w Stanach Zjednoczonych. Ogromne zarobki mogą wywołać nowe apele o nałożenie podatków od nieoczekiwanych zysków.

Największy amerykański producent ropy przewidywał wzrost zysku operacyjnego o około 7,4 mld USD w porównaniu z pierwszym kwartałem. W pierwszym kwartale Exxon odnotował zysk 8,8 mld USD, nie licząc odpisu w Rosji.

Exxon Mobil Corp. szacuje, że potencjalny zysk może wynieść ponad 16 miliardów USD w drugim kwartale. Historycznie najwyższy kwartalny zysk firmy wyniósł 15,9 miliarda USD w 2012 roku. Spółka wyjaśniła, że wysokie ceny energii są w dużej mierze wynikiem niedoinwestowania przez wiele podmiotów z branży energetycznej w ciągu ostatnich kilku lat, a zwłaszcza podczas pandemii.

Exxon, który w 2020 r. stracił ponad 22 miliardy USD, wykorzystuje dodatkowe środki finsnowe ze sprzedaży wyższych cen energii na spłatę zadłużenia i zwiększenie wypłat dla akcjonariuszy. Planuje także odkupić do 30 miliardów USD swoich akcji do 2023 roku.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy