Rynek paliw na świecie

Skutki cen urzędowych na paliwa na Węgrzech

e-petrol.pl
2022-07-12 / 09:47
Skutki cen urzędowych na paliwa na Węgrzech

Zdaniem prezesa MOL obecny limit cen paliw na Węgrzech może prowadzić do niedoborów, dlatego powinien on zostać zniesiony.

Limit został wprowadzony w listopadzie ubiegłego roku, wówczas ustanowiono cenę detaliczną zarówno benzyny 95-oktanowej, jak i oleju napędowego na 480 forintów (1,20 USD) za litr. Rząd premiera Viktora Orbana wprowadził ograniczenie, które ma obowiązywać do października, aby chronić konsumentów przed wysoką inflacją.

MOL, który jest właścicielem największej sieci stacji paliw na Węgrzech, wcześniej wzywał do wycofania ograniczenia. Zsolt Hernadi, w wywiadzie dla ATV w niedzielę, powiedział, że Węgry stoją w obliczu „wyjątkowo niebezpiecznej” sytuacji, ponieważ limit cen paliw zwiększa i będzie zwiększał konsumpcję.

Hernadi powiedział, że Węgry powinny teraz gromadzić zapasy paliwa, ponieważ 65 proc. mocy rafinerii MOL na Węgrzech zostanie w sierpniu zamkniętych z powodu konserwacji, podczas gdy rafineria na Słowacji obecnie nie działa i ma zostać ponownie uruchomiona 20 lipca po konserwacji.

Z powyższych powodów gromadzenie zapasów postępuje wolniej niż planowano, co oznacza, że MOL będzie musiał poprosić o uwolnienie części strategicznych rezerw paliwowych kraju.
Polecamy
Z kraju
Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP

Akcje Orlenu trafią do PZU i PKO BP »

Podaj adres e-mail, aby zapisać się do codziennego newslettera.
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja Pb 98 Pb 95 ON LPG
2022-09-28 7,14 6,29 7,16 3,09
Średnie ogólnopolskie ceny detaliczne w [PLN/l]. Aktualizacja najpóźniej w każdą środę do godz. 14:00. Ceny aktualne na dzień przeprowadzonego notowania.

Najnowsze wiadomości

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

USA nakładają nowe sankcje na eksport ropy z Iranu

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy

Irak notuje czwarty z rzędu miesiąc spadku przychodów z ropy